دیجیتال مارکتینگ

پرفورمنس مارکتینگ، بازاریابی عملکردی یا بازاریابی عملگرا چیست؟

بازاریابی عملکردی یا پرفورمنس مارکتینگ را می‌توان یک نوع شیوه تبلیغات اینترنتی دانست. بدین ترتیب با صرف هزینه‌ای کمتر و مقرون به صرفه تر از فضای پر بازده اینترنت استفاده کرده و به راحتی می‌توان به بازاریابی و نشر تبلیغات پرداخت. اصولا مفهوم واژه پرفورمنس نیز به معنای عملکرد است که در واقع پرفورمنس مارکتینگ در زبان فارسی به بازاریابی عملکردی یا عملگرا تبدیل شده است و می‌توان آن را این چنین تعریف کرد که یک شیوه بازاریابی مالی و بازاریابی برند است که تنها در صورت دستیابی به نتیجه مورد نظر، اقدام به پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌کند.

در نتیجه با توجه به پارامترهایی نظیر چگونگی عملکرد تبلیغ، تعداد دفعات دیده شدن ان در سایت و تعداد دفعات استفاده از لینک مورد نظر، هزینه‌ها محاسبه می‌شود. از دیگر شیوه‌های محاسبه برای این نوع تبلیغات، بازاریابی پورسانتی است که با هر بار تبلیغ، در ازای فروش محصول و یا ارائه خدمات مبلغی به عنوان پورسانت و دستمزد به بازاریاب داده می‌شود. بخش عملکرد ان نیز به تهیه فهرست کاملی از نتایج به‌دست آمده مانند تعداد فروش‌ها، میزان دانلودها، اضافه شدن مشتریان جدید، اضافه شدن مشتریان احتمالی و نظایر اینها است. در ادامه به شرح بیشتری در ارتباط با پرفورمنس مارکتینگ و روند انجام آن می‌پردازیم.

پرفورمنس مارکتینگ یا بازاریابی عملکردی چیست؟

همانطور که از قبل به آن اشاره شد، یک شیوه بازاریابی برای جذب مخاطبان است. یک شیوه جدید بازاریابی که بر پایه اطلاعات و داده‌هایی است که از طریق دستگاه‌های مختلف به کاربران آنلاین و یا آفلاین ارسال می‌شود.

در واقع پرفورمنس مارکتینگ به صاحبان مشاغل این امکان را فراهم می‌کند تا از طریق این شیوه بازاریابی بتوانند با کمترین هزینه به معرفی کالا، محصولات و خدمات خود بپردازند و در مقابل با حجم وسیعی از متقاضیان و مصرف کنندگان روبرو شوند.

با توجه به گسترش کسب و کارهای آنلاین، روز به روز بر حجم بازاریابان و صاحبان مشاغلی که در صدد کسب سود اقتصادی، معرفی محصول، خدمات و برند خود در فضای پرفورمنس مارکتینگ هستند، افزایش یافته و به گونه‌ای در بازار داغ آنلاین به بازاریابی عملگرا با بازخوردهای قابل توجه می‌پردازند که نه تنها منجر به بازگشت سرمایه می‌شود، بلکه موجب محبوبیت نام و برند محصولات و خدمات مورد نظر نیز می‌شود.

بازاریابی عملگرا چیست؟

افیلیت مارکتینگ چیست؟

افیلیت مارکتینگ یک نوع بازاریابی از طریق ایمیل و یا بازاریابی جستجو است. حتما بارها و به دفعات شاهد دریافت تعداد زیادی از ایمیل‌های تبلیغاتی بوده اید، بی آنکه بدانید این حجم از تبلیغات از کجا آمده‌اند. افیلیت مارکتینگ جزئی از پرفورمنس مارکتینگ است که می‌توان آن را جایگزین پرفورمنس مارکتینگ نیز قرار داد اما عکس این فرایند امکان پذیر نیست.

استفاده از افیلیت مارکتینگ قبل از بازاریابی عملگرا میان بازاریابان رایج بوده است که امروزه نیز از آن به وفور استفاده می‌شود و البته تغییراتی نیز در فرایند آن حاصل شده است که می‌توان نتایج آن را در فرایند بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، برنامه نویسی برای اپلیکیشن ها، بهینه سازی موتور جستجو و بازاریابی ایمیلی و نظایر اینها مشاهده کرد.

فرایند بازاریابی عملگرا

امروزه با توجه به گسترش روزافزون فناوری، تبلیغات به صورت شیوه‌های سنتی رنگ باخته و اغلب افراد معمولا پشت کامپیوترهای خانگی شان نشسته و یا موبایل به دست در جستجوی خدمات مورد نظرشان در موتورهای جستجو، شبکه‌های اجتماعی، پلتفرم‌های بازاریابی عملگرا، وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها و غیره هستند تا بتوانند در کوتاه ترین زمان ممکن به اهداف و مقصود خود دسترسی داشته باشند.

در نتیجه با توجه به افزایش کاربران، کسب و کارهای اینترنتی نیز از رونق قابل توجهی برخوردار هستند و به مراتب از روش‌های نوین بازاریابی عملگرا استقبال می‌کنند. بدین ترتیب بهره‌مندی از بازاریابی عملگرا برای تمامی مشاغل از فروش مواد غذایی گرفته تا خدمات آموزشی و پزشکی نه تنها مناسب بوده، بلکه بازخورد بهتر و وسیع‌تری را نیز از خود برجای می‌گذارد.

چگونگی کارکرد پرفورمنس مارکتینگ

گفتنی است که چهار گروه در زیر مجموعه پرفورمنس مارکتینگ فعالیت می‌کنند که عبارتند از:

یک) صاحبان مشاغل

افرادی که صاحب مشاغل هستند و به دنبال معرفی محصولات و خدمات خود می‌باشند از کارکرد پرفورمنس مارکتینگ استفاده کرده و از طریق بازاریابان وابسته خدمات خود را در فضای مجازی عرضه می‌کنند. صاحبان مشاغل اعم از خرده فروشان که در حوزه‌های متفاوت فعالیت دارند و یا حتی تاجرانی که کمپانی‌های بزرگ را دارا هستند به راحتی می‌توانند از این فضا بهره‌مند شوند.

دو) بازاریابان بخش فروش

بازاریابان و یا ناشرانی که به معرفی خدمات و محصولات می‌پردازند، به عنوان شریک‌های وابسته در این حیطه فعالیت داشته و در حوزه‌های مختلف اعم از بلاگ‌ها، سایت‌های مرتبط با نقد و بررسی، شبکه‌های مجازی، اپلیکیشن‌های گوناگون موبایل، نشریات آنلاین و سایر موارد مربوطه می‌توانند به بازاریابی عملگرا بپردازند.

پرفورمنس مارکتینگ

سه) پلتفرم های افیلیت

شبکه‌های افیلیت فضایی را در اختیار مدیران بازاریابی و تاجران قرار می‌دهد که از طریق آن می‌توانند برای چگونگی بازگشت سرمایه خود، مدیریت ایمیل‌ها و حتی مدیریت جوایز اضافی برنامه‌ریزی کرده و از ابزارهایی مانند لینک‌های متنی، روند بازخورد محصولات و خدمات ارائه داده شده، لینک‌های پرداخت و موارد این چنینی بهره‌مند شوند.

چهار) مدیران بازاریابی افیلیت

شبکه افیلیت که در زیر مجموعه پرفورمنس مارکتینگ به عنوان عنصری مهم و پویا عمل می‌کند، شامل مدیرانی است که به عنوان واسطه گر میان تاجران و ناشران به شمار آمده و به راحتی به مدیریت و کنترل پروژه‌های بازاریابی می‌پردازند.

روند پرداختی‌ها در پرفورمنس مارکتینگ

پرداخت پورسانتی

این نوع پرداخت در ازای فروش محصولات و خدمات ارائه داده می‌شود که به آن پرداخت پورسانتی نیز گفته می‌شود. بدین ترتیب با هر تراکنش فروش، پرداختی صورت می‌پذیرد.

پرداخت برای جذب مشتریان احتمالی

در این روند افرادی که در صدد شناخت محصولات و خدمات برآيند با تکمیل فرم مشخصات مانند نام متقاضی، آدرس ایمیل، شماره تماس و علاقمندی‌های خود از جمله مشتریان احتمالی محسوب شده که بعده ها امکان تبدیل آنان به  مشتریان ثابت وجود دارد.

پرداخت برای هر کلیک

در این روند، با هر کلیکی که کاربران انجام دهند به لندینگ پیج اصلی وارد شده و بدین ترتیب با هر کلیک پرداختی صورت می‌پذیرد که البته از این شیوه کمتر استفاده می‌شود.

پرداخت برای فاکتورهای متفاوت

این نوع پرداخت برای هر فاکتوری اعم از فروش، جذب مشتریان احتمالی، دانلود، فروش از طریق اپلیکیشن، کلیک و نظایر اینها انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن