بازاریابی

استراتژی بازاریابی B2B

هدف ما از این نوشتار توضیح استراتژی بازاریابی و استراتژی بازاریابی b2b است. علاقه­مندان به کسب اطلاعات در این زمینه می­توانند تا انتهای این نوشتار ما را همراهی نمایند.

استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی (Marketing Strategy) استراتژی­ای است که مشخص می­کند یک سازمان چگونه و از چه راهی می­تواند اهداف بازاریابی خود را محقق سازد. به عبارت دیگر استراتژی بازاریابی، در یک برنامه کلی، مسیر اجرایی همه اهداف بازاریابی را مشخص می­کند به طوری که همزمان هم بازدهی بودجه­ی بازاریابی افزایش یابد و هم مخاطب بهتر مورد هدف قرار بگیرد. به طور مثال استراتژی بازاریابی مشخص می­کند که بر کدام محصولات و بازارها باید تمرکز بیشتری شود و یا این که برای فعالیت­های بازاریابی باید چه مقدار هزینه صرف شود.

استراتژی بازاریابی b2b

7 عنصر مهم در استراتژی بازاریابی

در هر استراتژی عناصر زیادی وجود دارد که دارای ماهیتی پویا و وابسته به هم هستند. به طوری که اگر یکی از این عناصر تغییر کند به دنبال آن دیگر عناصر نیز تغییر خواهند کرد. استراتژی بازاریابی نیز از این امر استثنا نیست و دارای 7 عنصر مهم است که هر کدام متغیرهای وابسته به خود را دارند. این 7 عنصر به شرح زیر می­باشند:

مشتریان

این عنصر مهمترین دلیل برای تکامل بازاریابی و نیز مهمترین عامل جهت نیاز به استراتژی­های مختلف است. چرا که مشتریان نیازها، سلایق و انتظارات مختلفی دارند. از این رو استراتژی بازاریابی، مشتریان را به عنوان نقطه شروع در نظر گرفته و به سمت جلو حرکت می­نماید.

شرکت

عنصری که دارای یک سری نقاط قوت و ضعف است و برای موفقیت نیاز دارد این نقاط قوت و ضعف را خوب بشناسد و مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد تا مشخص کند به چیزهایی می­تواند برسد و در حال حاضر چه چیزهایی را نمی­تواند به دست آورد.

رقابت

عنصری که هم بر شرکت و هم بر مشتریان اثرگذار است و  چگونگی فعالیت­های بازاریابی و تبلیغاتی را تحت تاثیر قرار می­دهد.

فناوری

عنصری که روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است و شرکت و مشتریان را به شدت تحت تاثیر قرار می­دهد. بی­توجهی و غفلت از این عنصر و ناسازگاری با آن، شرکت را از صحنه رقابت خارج خواهد کرد. نمونه بارز آن، شرکت نوکیاست که امروزه فقط نامی از آن باقی مانده است.    

محیط سیاسی

عنصری که خواه ناخواه با ساختار و سیاست­های خود شرکت و به تبع آن استراتژی بازاریابی را تحت تاثیر قرار می­دهد.

محیط اقتصادی

عنصری که قدرت خرید مردم و به تبع آن موفقیت و عدم موفقیت یک شرکت جهت فروش محصولاتش را تعیین می­کند. به طور مثال برخی از برندها محصولات خود را فقط روانه بازارهای کشورهای توسعه یافته می­کنند چرا که می­دانند مردم کشورهای در حال توسعه دارای وضعیت اقتصادی ضعیفی هستند و توان خرید محصولات آنها را ندارند. بنابراین با وارد کردن محصولات خود به این کشورها خود را در معرض ورشکستگی و شکست قرار نمی­دهند.

محیط اجتماعی

عنصری که تعیین می­کند چه کاری را در کجا و به شکل باید انجام داد. به عنوان مثال مردم کشور هند گوشت گاو نمی­خورند چون گاو را مقدس می­دانند. حال فرض کنید مک دونالد در شعبه­هایی که در این کشور تاسیس کرده است، همبرگر گوشت گاو را در منوی خود قرار دهد، در این صورت چه پیش خواهد آمد؟!! پاسخ کاملاً واضح و روشن است. با شکست مواجه خواهد شد. بنابراین برای موفقیت باید به محیط اجتماعی و تفاوت­های آن در کشورهای مختلف توجه کرد.

استراتژی بازاریابی b2b

تدوین استراتژی بازاریابی

برای تدوین استراتژی بازاریابی به طوری که شرکت و یا سازمان را به اهدافش برساند، باید به 7 عنصر ذکر شده در بالا یعنی مشتریان، شرکت، رقبا، محیط سیاسی، اجتماعی، فناوری و اقتصادی توجه کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود. بی­توجهی به هر یک از این عناصر از میزان اثرگذاری استراتژی بازاریابی خواهد کاست و آن را بی­نتیجه خواهد کرد.

بازاریابی B2B

بازاریابی b2b (Business To Business ) که از آن به عنوان بازاریابی صنعتی نیز یاد می­شود، به معنی ارائه خدمات و محصولات یک شرکت به شرکت دیگر است. در واقع مخاطبان هدف و یا مشتریان در این نوع بازاریابی سایر شرکت­ها می­باشند. b2b کسب و کاریست که محصولات و خدمات خود را برای دیگر کسب و کارها تبلیغ می­نماید. از استراتژیی­های رایج بازاریابی b2b می­توان به بازاریابی رسانه اجتماعی، ایمیل مارکتینگ، سئو وبسایت و تبلیغات PPC  اشاره کرد.

استراتژی بازاریابی B2B

همانطور که قبلاً نیز بیان شد، بازاریابی b2b به معنی ارائه محصولات و خدمات یک شرکت به شرکت دیگر است، بنابراین در این نوع بازاریابی نباید انتظار داشت که از طریق تبلیغ کردن محصولات و خدمات در رادیو و تلویزیون و نیز تدوین استراتژی به شکل­های پیشین به موفقیت رسید. لازمه موفقیت در استراتژی بازاریابی b2b قرار گرفتن شرکت در بخش صنعت و نیز قرار گرفتن محصول به عنوان یکی از اجزای اصلی تجارت است. برای پیشرفت در این تجارت توجه به نکاتی ضروری است که با رعایت آنها بتوان به جایگاه مهم و استواری رسید. می­توان از جمله این نکات را به شکل زیر بیان کرد:

  • میزبانی از وبینارهای اطلاعاتی (مخفف عبارت Web-based seminar که به معنای یک سخنرانی، سیمنار، ارائه و یا کارگاه مبتنی بر وب است) .
  • شرکت در نمایشگاه­های تجاری مشهور، مهم و محبوب و راه اندازی یک غرفه در آن.
  • حضوری تعاملی و فعال در رسانه­های اجتماعی.
  • اطلاع رسانی در مورد موقعیت شرکت
  • ایجاد روابط خوب با خریداران از طریق شرکت در رویدادهای شبکه صنعت
  • ارسال خبرنامه ایمیل در نقش یک کارشناس صنعت و تجارت.

لازم به ذکر است برخورداری از سرعت عمل و قدرت تصمیم گیری بالا در موقعیت­هایی که نیاز به تصمیم گیری و سرعت عمل بالایی دارند ( موقعیت­هایی با فرصت­های بسیار فشرده و محدود) لازمه موفقیت در بازاریابی b2b و تدوین استراتژی بازاریابی b2b است. همچنین برخورداری از دانش بازاریابی و نیز برخورداری از تجربه کافی می­تواند گام مهمی در جهت موفقیت در بازاریابی b2b باشد. بازاریابی­ای که به سرعت مسیر رشد را طی کرده و توانسته است جای خود را در میان انواع دیگر تجارت­های الکترونیک باز نماید. داشتن استراتژی مدون که با استفاده از تحلیل کسب و کار، تعیین اهداف، در نظر گرفتن مشتریان، در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف محیط داخلی شرکت و فرصتها و تهدیدهای محیط خارجی تدوین شده است نیز همانند دیگر موارد ذکر شده، لازمه موفقیت در مسیر بازاریابی b2b است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن